Daha İyi Bir Gece Uykusu İçin Tasarım Önerileri

Güne zinde başlamanın ve mutlu uyanmanın temeli kaliteli bir uykudan geçer peki kaliteli bir uyku nasıl alınır? Nasıl dinç uyanmaz sağlanır tasarımın burda ki önemi nedir bunlar hakkında bilgi vereceğiz. İc mimar önerilerini incelediğimizde ses geçirmeyen yalıtımlı duvarlar gece uykumuzun bölünmesini minimum düzeye indirmektedir ve böylelikle dışardan gelen seslerle gecenin bir yarısı uykumuz bölünmez, bunun yanı sıra eğer imkânınız varsa baş ucunuzu koyacağınız duvarın bir kısmına veya tamamına kaya tuzu eklemesi yaptırarak gece boyu rahat nefes alarak uyku kalitenizi arttırabilirsiniz.

Daha ekonomik olarak Kaya tuzu lambalarını tercih edebilirsiniz. Duvarlara yaptıracağınız ufak raflarla veya başucunuzdaki komidinlere bitkiler (Aloe Vera, Sukulent, Lavanta) ekleyerek daha temiz bir havayı soluyarak uyku kalitenizi arttırabilirsiniz. Odanızda ki ışığın ayarlanabilir olması çok önemlidir ayarlanabilir ışıklarla gözlerinizi yormadan loş ışıkta işlerinizi halledebilir sonra yatağınıza geçip uyuyabilirsiniz. Duvar renklerinizde daha soft renkler tercih etmek sizi yormayacaktır. Örneğin Kırmızı renkli bir oda sizi hareketlendirirken Mint Yeşili, Buz Mavisi gibi rahatlatıcı renkler uykuya geçmenizde kolaylık sağlayacaktır. Dışardan ışığı engelleyici kalın perdeler tercih ederseniz uykunuz güneş ışıklarıyla bölünmez

Uyku esnasında oksijen ihtiyacı maksimum derecede karşılanırsa uyku kalitemizde o oranda artacaktır. Eğer ki müstakil bir eviniz veyahut çatı katı bir daireniz var ise ve temiz havayı odanıza alıp daha uzun süre kullanabilmek için geniş tavan pencereleri yaptırarak geceleri daha rahat ve temiz bir nefes ile uyku kalitenizi arttırabilirsiniz. Böylece gökyüzünü görmek uykuya dalmanızda sizlere yardımcı da olur.

İc mimarlık olarak yatak odanızın kapısını camlı seçmek yerine daha düz düz seçmenizi tavsiye ederiz. Çünkü diğer odalardan gelen ışık veyahut mavi ışınları sizi uykuda farkında olmasanız bile yoracak ve uyku kalitenizi düşürecektir bu yüzden kapılarınızı seçerken bu özelliğine dikkat ederek seçerseniz uykunuzda iken farkında olmadan yorulmazsınız. Bunun yanımda oda da yatacakken telefon tablet gibi elektronik cihazları odanızda bulundurmamalısınız hatta uyumadan birkaç saat önce odanıza almamalısınız. Yatak, yastık, çarşaflarınızı havalandırmak ve temiz kulanmakta çok önemli bir husustur. Yukarda saymış olduğumuz bu önerilere dikkat ederek evimizde bunları uygulayarak aslında çok daha dinç ve sağlıklı bir şekilde uykumuzu alıp hayatımıza devam edebiliriz.